Yahoo Answers is shutting down on May 4th, 2021 (Eastern Time) and beginning April 20th, 2021 (Eastern Time) the Yahoo Answers website will be in read-only mode. There will be no changes to other Yahoo properties or services, or your Yahoo account. You can find more information about the Yahoo Answers shutdown and how to download your data on this help page.

math help needed?

The Sugar Sweet Company is going to transport its sugar to market. It will cost $7500 to rent trucks, and it will cost an additional $250 for each ton of sugar transported. Let C represent the total cost (in dollars), and let S represent the amount of sugar (in tons) transported. Write an equation relating C to S.

2 Answers

Relevance
  • 1 month ago

    C = 7500 + 250S

    • C = total cost = cost of renting trucks & transporting sugar

    • We are told that it costs $7500 to rent trucks, so 7500 = given. 

    • S = # of tons of sugar. We now that it costs $250 PER TON, so we use 250S to represent that. We have no idea how many tons there are, but if someone told us there were 13, we'd plug 13 in for S. 

  • 1 month ago

    cost = 250 * amount of sugar  + 7500 cost of trucks

    C = 250S + 7500 <––––––

Still have questions? Get your answers by asking now.