promotion image of download ymail app
Promoted

If a 10​ pepperoni pizza from a pizza parlor costs ​$9.14​, what should a 12​ pizza from the pizza parlor​ cost?

9 Answers

Relevance
  • Anonymous
    2 months ago

    Snowflake Economics LMAO

    • Commenter avatarLogin to reply the answers
  • Hockey
    Lv 6
    2 months ago

    9.14 / 10 * 12 = $10.97

    • Nuff Sed
      Lv 7
      2 months agoReport

      Not unless your pizza is measured in a line rather than in the round.

    • Commenter avatarLogin to reply the answers
  • sepia
    Lv 7
    2 months ago

    If a 10​ pepperoni pizza from a pizza parlor costs ​$9.14​, 

    a 12​ pizza from the pizza parlor​ should cost $10.97.

    • Nuff Sed
      Lv 7
      2 months agoReport

      Pizza is round, not linear.

    • Commenter avatarLogin to reply the answers
  • 2 months ago

    compute square inches and extrapolate, or go hungry.

    • Commenter avatarLogin to reply the answers
  • How do you think about the answers? You can sign in to vote the answer.
  • 2 months ago

    As someone who has actual bought pizza I'm going to assume that you are talking about a 10 inch vs 12 inch pizza. Where the size is the diameter of the pizza.

    The area is proportional to the square of the diameter

    therefor the price will also be proportional to the square of the diameter

    p/9.14 = (12/10)² 

    p = (12/10)² * 9.14

    p = 144 / 100 * 9.14

    p = 13.1616

    $13.16 <––––––

    • Commenter avatarLogin to reply the answers
  • 2 months ago

    We know the price must be proportional to the area of pizza. Thus it is proportional to the square of the diameter. Let x be the price:

    9.14/10² = x/12²

    x = 12² * 9.14/10² = $13.16 <<<

  • 2 months ago

    The math concept here is equivalency. So it's just like 1/2 = X/4 and solving for X to make the two fractions equivalent. The only difference is that your numbers are different. You have 9.14/10 = X/12. Solve for X, which is your numerator and you'll have how much that 12 inch or slice pizza will cost. In other words, you're getting your cost per inch or slice and using this to get your answer. 

    Source(s): I've taught math on the college and in the public schools. And have helped out lots of students with problems like this.
    • SumDude
      Lv 7
      2 months agoReport

      In this particular case I do wish you had given a specific answer. A 10" pizza for $10 DOES NOT equate to $12 for a 12" pizza. The unit of cost is a SQUARE inch.

    • Commenter avatarLogin to reply the answers
  • 2 months ago

    It’s 91.4¢ per pepperoni so 12 pepperoni pizza would cost $10.97. 

  • About 12 bucks...

    • SumDude
      Lv 7
      2 months agoReport

      ... with coupon, lol (and before tax)

    • Commenter avatarLogin to reply the answers
Still have questions? Get your answers by asking now.