promotion image of download ymail app
Promoted
aby asked in Science & MathematicsMathematics · 2 months ago

What is the square feet of this shape?

I got 9192 but it’s not right

Attachment image

11 Answers

Relevance
  • 2 months ago

    119*112=13,328

    47*88=4,136

    13,328-4136=9192sqin

    • Commenter avatarLogin to reply the answers
  • 2 months ago

    A = LW - lw 

    A = (112)(119) - (88)(47)

    A = 13328 - 4136

    A = 9192 in^2

    Now convert it to ft^2

    = 9192 in^2 x ( ft/12in)^2 =63.833 ft^2 answer//

    • Commenter avatarLogin to reply the answers
  • 2 months ago

    Here is your solution  63.8333 sq ft...... Answer

    For the working enlarge the figure. You will find all the steps there.

    Attachment image
    • Pramod Kumar
      Lv 7
      2 months agoReport

      The only calculation required is - Find area of the bigger rectangle and subtract Area of the shaded rectangle from the one you got earlier. You get the Answer. For all the calculations, enlarge (open) the figure above.

    • Commenter avatarLogin to reply the answers
  • 2 months ago

    The area required=119*112-88*47=9192 in^2=9192/144=

    63.8333333...=63 5/6 ft^2.

    • Commenter avatarLogin to reply the answers
  • How do you think about the answers? You can sign in to vote the answer.
  • 2 months ago

    The area of this shape:

    (119*112 - 88*47) in^2 

    = 9192 in^2

    = 9192/144 ft^2

    = 63.83333333... ft^2

    • Commenter avatarLogin to reply the answers
  • RR
    Lv 7
    2 months ago

    I you join the base, you have a large rectangle with a small one on its base.

    Area of large rectangle = 112 x 119 = 13328 in²

    Area of small rectangle = 88 x 47 = 4136 in²

    Area of shape = 13328 - 4136 = 9192 in²

    to convert to square feet, divide by 144

    9192/144 = 63.83 ft²

    • Commenter avatarLogin to reply the answers
  • sepia
    Lv 7
    2 months ago

    The area of this shape :

    (119*112 - 88*47) in^2 = 9192 in^2 

    = 63.8333333333333333... ft^2

    • Commenter avatarLogin to reply the answers
  • Elaine
    Lv 7
    2 months ago

    Area of large rectangle = (36 + 47 + 36) (112) = 13328 sq in

    Area of small rectangle = (47) (88) = 4136 sq in

    Area of shape = 13328 - 4136 = 9192 sq in

    Convert sq in to sq ft

    9192/ 144 = 63.83 sq ft. 

    • SumDude
      Lv 7
      2 months agoReport

      { shortcut (so less chance of arithmetic error) large rectangle = 119*112. } // regards

    • Commenter avatarLogin to reply the answers
  • 2 months ago

    We have two 112 inches by 36 inches rectangles and one 47 inches by 24 inches rectangle. So the area in square inches is

    A = (112)(36)(2) + 47(24) = 8064 + 1128 = 9192 square inches

    If you want the area to be in square feet, convert all dimensions to feet then get the area or convert 9192 square inches to square feet

    But you are looking for area in square feet. We know that 1 foot = 12 inches, so

    A = 9192 square inches x (1 feet/12 inches)^2 = 383/6 = 63.83 square feet

    • Commenter avatarLogin to reply the answers
  • 2 months ago

    I believe that is in square *inches*.

    Let's first double-check your calculations:

    Calculate the big rectangle (112 x 119 = 13328)

    Then calculate the smaller rectangle that is cut out (88 x 47 = 4136)

    Subtract:

    13328 - 4136 = 9192 square inches

    But they want the answer in square *feet*.

    Remember a square foot is 1 ft x 1 ft.

    = 12 inches x 12 inches

    = 144 square inches

    So divide by 144 square inches per 1 sq. ft.

    9192 sq. in. / 144 sq. in/sq. ft

    = 63 5/6 sq. ft

    (or 63.83333...)

    • aby2 months agoReport

      Ohh I see. Thank you so much!!

    • Commenter avatarLogin to reply the answers
Still have questions? Get your answers by asking now.