promotion image of download ymail app
Promoted

Best brand for Jessica ?

Attachment image

3 Answers

Relevance
  • Ash
    Lv 7
    1 month ago
    Favorite Answer

    Unit price for Brand A = $1.97/25 = $0.08 for each fork

    Unit price for Brand B  = $2.98/48 = $0.06 for each fork

    The better buy is Brand B

    • Commenter avatarLogin to reply the answers
  • 1 month ago

    You have the total cost ($1.97) for 25 forks. Divide to get the price for 1 fork:

    1.97/25 = 0.0788 (or 7.88¢). Rounding that's about 8¢ per fork.

    Do the same calculation for the other brand. Pick the brand with the lower cost per fork.

    P.S. You can estimate this pretty quickly in your head. It's about $2 for 25 forks and about $3 for about 50 forks. If we bought two batches of the first we would spend $4 for 50 forks which gives you an idea of which one is a better deal. 

  • ted s
    Lv 7
    1 month ago

    YOU don't know how to divide total price by the total number of forks in the order ???.... 6th grade math concepts.....

    • Roman1 month agoReport

      Ted, why are you even here?

    • Commenter avatarLogin to reply the answers
Still have questions? Get your answers by asking now.