If pears cost $1.67 lb and I want to buy 1 pear that weighs 8.8 ounces, then how much does the pear cost?

7 Answers

Relevance
  • LizB
    Lv 7
    3 weeks ago

    Do you not know how to use a calculator?

  • 3 weeks ago

    92 cents. 8.8 oz is 0.55 lb

  • Anonymous
    3 weeks ago

    $1.67/lb * 8 oz * 1 lb / 16 oz = your price.

    Simple calc.

  • 3 weeks ago

    You will get charged $0.84.

  • How do you think about the answers? You can sign in to vote the answer.
  • Anonymous
    3 weeks ago

    (8.8oz/16oz) is your ratio, since there are 16oz in a pound

    8.8oz/16oz = 0.55$1.67 x (8.8oz/16oz) = $0.92

    If you wanted to do quick math, just remember that 8.8oz is a little over half a pound, so you'd be paying a little more than half of $1.67...

  • .
    Lv 7
    3 weeks ago

    That's 55 percent of a pound, so multiple 1.67 X 0.55.

  • 3 weeks ago

    8.8/16 x 1.67 = .9185 but they will round it to $.92

Still have questions? Get your answers by asking now.