345 fasteners at $4.15 per 100 will cost?

12 Answers

Relevance
  • 6 months ago

    345/4.15 = 100/x

    345x = 415

    x =$1.20 answer//

    • Login to reply the answers
  • 6 months ago

    345 fasteners ($4.15 / 100 fastener) = $______

    fastener top and bottom cancel)

    = $14.3175

    rounding:

    $14.32

    Source(s): Note: In the problem above, I'll typically have the converter in (parens). Converters = (1) If you want to learn the easy way to work problems like this, here's a very short 2 minute video on how to work 'unit cancellation' and conversion problems. https://www.youtube.com/watch?v=8jB-LaTGgq8 A 6 minute tutorial that’s more complete: https://www.youtube.com/watch?v=HRe1mire4Gc
    • Login to reply the answers
  • 6 months ago

    $34.50 per fasteners.

    • Login to reply the answers
  • sepia
    Lv 7
    6 months ago

    345 fasteners at $4.15 per 100 will cost $14.32.

    • Login to reply the answers
  • How do you think about the answers? You can sign in to vote the answer.
  • 6 months ago

    4.15*345/100=14.3175=14.50

    • Login to reply the answers
  • Pope
    Lv 7
    6 months ago

    No other price schedule is given, so I suppose they are sold only by the hundred. In that case, the only way to procure 345 fasteners would be to buy 400.

    price of 400 fasteners

    = 4($4.15)

    = $16.60

    • Login to reply the answers
  • 6 months ago

    At most stores, something prices by the hundred means you have to buy in hundreds. In that case, 4 boxes of 100 fasteners are needed, at a cost of 4 * 4.15 = $16.60.

    If you're allowed to buy a partial box, at the same price per fastener, then start by dividing:

    4.15 / 100 = $0.0415 or 4.15 cents per fastener

    0.0415 * 345 = 14.3175 . . . . unrounded total price

    Round that to the nearest cent to get $14.32

    • Login to reply the answers
  • 6 months ago

    3.45 X $4.15 = $14.32

    • Login to reply the answers
  • 6 months ago

    $14.32. I have to make this answer 15 characters or it won't submit.

    • Login to reply the answers
  • Anonymous
    6 months ago

    Use a ratio, let X be the price

    $4.15 / 345 = X / 100

    Solve for X

    • Login to reply the answers
Still have questions? Get your answers by asking now.