Please help me with a math question. I'm stuck!?

Update: Peanuts sell for $4.50 per pound and cashews sell for $14.00 per pound. A merchant wants to sell a mixture of peanuts and cashews. How many pounds of peanuts and cashews must be used to create 28 pounds of a mixture that will sell for $6.88 per pound? Round answers off to the nearest whole number. The mixture... show more Peanuts sell for $4.50 per pound and cashews sell for $14.00 per pound. A merchant wants to sell a mixture of peanuts and cashews. How many pounds of peanuts and cashews must be used to create 28 pounds of a mixture that will sell for $6.88 per pound? Round answers off to the nearest whole number.

The mixture must contain _______ pounds of peanuts.

The mixture must contain _______ pounds of cashews.
2 answers 2