2NaOH + CA (OH)2 + 2Cl2 → Ca(OCL)2 + 2NaCl + 2H2O.?

a) what masses in grams of chlorine and sodium hydroxide react with 1067 g of Ca(OH)2

b) what mass in g of Ca(OCL)2 is produced according to this equation?

c) what masses of the products of Nacl and H2O are produced?

1 Answer

Relevance
  • 3 years ago
    Favorite Answer

    a)

    2NaOH + Ca(OH)₂ + 2Cl₂ → Ca(OCl)₂ + 2NaCl + 2H₂O

    Molar mass of Ca(OH)₂ = (40.1 + 16.0×2 + 1.0×2) g/mol = 74.1 g/mol

    Number of moles of Ca(OH)₂ reacted = (1067 g) / (74.1 g/mol) = 14.4 mol

    According to the above equation, mole ratio NaOH : Ca(OH)₂ : Cl₂ = 2 : 1 : 2

    Number of moles of NaOH reacted = Number of moles of Cl₂ reacted = (14.4 mol) × 2 = 28.8 mol

    Molar mass of NaOH = (23.0 + 16.0 + 1.0) g/mol = 40.0 g/mol

    Mass of NaOH reacted = (28.8 mol) × (40 g/mol) = 1150 g

    Molar mass of Cl₂ = 35.5 × 2 g/mol = 71.0 g/mol

    Mass of Cl₂ reacted = (28.8 mol) × (71.0 g/mol) = 2040 g

    ====

    b)

    According to the above equation, mole ratio Ca(OH)₂ : Ca(OCl)₂ = 1 : 1

    Number of moles of Ca(OCl)₂ produced = (14.4 mol) × 1 = 14.4 mol

    Molar mass of Ca(OCl)₂ = (40.1 + 16.0×2 + 35.5×2) g/mol = 143.1 g/mol

    Mass of Ca(OCl)₂ produced = (14.4 mol) × (143.1 g/mol) = 2060 g

    ====

    c)

    According to the above equation, mole ratio Ca(OH)₂ : NaCl : H₂O = 1 : 2 : 2

    Number of moles of NaCl produced = Number of moles of H₂O produced = (14.4 mol) × 2 = 28.8 mol

    Molar mass of NaCl = (23.0 + 35.5) g/mol = 58.5 g/mol

    Mass of NaCl produced = (28.8 mol) × (58.5 g/mol) = 1680 g

    Molar mass of H₂O = (1.0×2 + 16.0) g/mol = 18.0 g/mol

    Mass of NaCl produced = (28.8 mol) × (18.0 g/mol) = 518 g

Still have questions? Get your answers by asking now.