promotion image of download ymail app
Promoted

Why junk food cost less than healthy food also why it is more convient to prepare them as well and finally why junk has a more plesant taste?

6 Answers

Relevance
  • 4 years ago
    Favorite Answer

    junk food costs less because it is mostly processed fillers and very little nutrition. it's more convenient to prepare them because it requires less real ingredients. Most junk food meals you can just pop in the microwave and eat. they taste better because of all the artificial ingredients

    • Groovy_Unicorn
      Lv 7
      4 years agoReport

      I guess I should also note that I do not find microwave dinners to be tasty at all. I'd much rather have something I cook myself

    • Commenter avatarLogin to reply the answers
  • 4 years ago

    Junk food and prepared foods in general do not have to cost more than "healthier" options.

    I can make cookies for less than what a package of cookies would cost and the home made ones will taste better.

    I can make a Mac-N-Cheese dinner for less than a box of mac-n-cheese and the one made with a white sauce, cheese and few "secret" ingredients will taste better and have no preservatives compared to the box.

    I can make a cake or pie and it will cost less and taste better than one you buy.

    (exception a large decorated cake with a filling from Costco..I can't make one like that for that price.)

    • Commenter avatarLogin to reply the answers
  • 4 years ago

    Junk food is loaded with grease, salt, and probably sugar. Our body's love that stuff. And crave it. So it tastes better.

    Actually, you could package food like they do. You can make your own spice envelopes, and measure out pasta into a kit. But why do that when you could have made the dish without all of that.

    • Commenter avatarLogin to reply the answers
  • 4 years ago

    not all junk food is cheaper. I can get a dozen eggs for less than a big bag of doritos.

    Its all in what you want to eat.

    • Commenter avatarLogin to reply the answers
  • How do you think about the answers? You can sign in to vote the answer.
  • 4 years ago

    junk food has a more pleasant taste AND costs less to trick you into getting fat, they make you think its delicious and affordable.

    • Commenter avatarLogin to reply the answers
  • 4 years ago

    because it is cheaply made, therefore it is cheaper in stores, healthy food may be more expensive but is better for you in the long run.

    • Commenter avatarLogin to reply the answers
Still have questions? Get your answers by asking now.