I am having a bake sale but can't figure out the prices?

Hey so I am having a bake sale and I need prices for slice I am selling it them all at a middle school and a high school as a fundraiser.

Brownies, Fudge

Brownies, Tulip

Cookies, Chocolate Chip

Cookies, Macadamia Nut

Cookies, Sugar

Lemon Bars

Homemade Rice Krispies

Banana Bread

Lemon Loaf

Walnut Fudge

Normal Fudge

3 Answers

Relevance
  • 8 years ago
    Favorite Answer

    We did a lot of bake sale last year and did really well each time considering we live in a rather small town. We sold our average sized cookies at 3/$1.00 and brownies at 2/$1.00. Extra large brownies were $1.00 each. We sold our rice crispy treats for 75 cents each, and all our homemade breads were $4.00 a loaf. Fudge, which is a bit more expensive to make, sold for $1.00 per piece and were a little smaller than the average brownie. We always sold out of just about everything.

    Some people are diabetic, so find a recipe for them too! And for those who are on a diet, have a "dieter's donations" jar - it will get a few laughs but also raise some cash.

    Good Luck!

  • 8 years ago

    Brownies, Fudge $2.50

    Brownies, Tulip $2.00

    Cookies, Chocolate Chip $2.25

    Cookies, Macadamia Nut $1.50

    Cookies, Sugar $1.75

    Lemon Bars $2.15

    Homemade Rice Krispies $2.00

    Banana Bread $3.00

    Lemon Loaf $2.50

    Walnut Fudge 75 cents

    Normal Fudge 50 cents

    random but reasonable prices

    can you answer my question please?

    http://answers.yahoo.com/question/index;_ylt=Ajvvi...

  • friedt
    Lv 4
    4 years ago

    by way of the unit, yeah, seems genuine looking. as long as there is a minimum of a pound of fudge, then that is honest, however the muffins look kinda steep, i might fee those for $8 or $9. i might pay $13 for a pink velvet cake, incredibly one made out of scratch without all of those preservatives they put in shop offered ones. good success!

Still have questions? Get your answers by asking now.