Please help with this math word problem?

The astronauts who landed on the moon brought back 842lbs of moon rocks. Dividing the cost of the moon flights by the weght of the rocks, it is estimated that the rocks cost $3,000,000 per ounce. What was the approximate cost of these moon flights? ... I keep coming up with over 40 billion,but I know that's wrong

1 Answer

Relevance
  • 8 years ago
    Favorite Answer

    X (cost of moon flight) divided by weight of rocks (842) = 3million

    so the problem is

    X/842 = 3million

    x = 3million * 842

    x = 2526000000

Still have questions? Get your answers by asking now.