Help with this math problem about apples and bananas ?

if 2 apples and 3 bananas cost $ 0.51 while 4 apples and 7bananas cost $1.11, what is the cost of one apple and 5 bananas

i got a really horrable math teacher who just gives us work and dosnt teach us how to solve it :/
so plz explane how u did it (: THX
Update: how do i find a ? (:
5 answers 5