Anonymous
Anonymous asked in Science & MathematicsMathematics · 9 years ago

can anybody help me with this mathematics problem?

From 1980 to 1990, the consumer price index (CPI) increased from 82.4 to 130.7. If a gallon of apple juice cost $0.95 in 1980 and the price of apple juice increased at the same rate as the CPI from 1980 to 1990, approximately how much did a gallon of apple juice cost in 1990?

A. $1.51

B. $0.82

C. $0.56

D. $1.31

1 Answer

Relevance
  • Anonymous
    9 years ago

    cost = $0.95*130.7/82.4 = $1.51

Still have questions? Get your answers by asking now.