Can you answer this math question?

If 300 jellybeans cost you x dollars. How many jellybeans can you purchase for 50 cents at the same rate?

Please show how you got the answer so I can understand it. This is on a practice test, Im trying to refresh my old math skills lol

Update:

@mary - If I could figure out the process I wouldnt be asking.

The correct answer is listed as 150/x, so Teijinder is correct. And I understand the process the way you wrote it out, so thank you!

10 Answers

Relevance
  • Anonymous
    8 years ago
    Best Answer

    x dollars = 300 jellybeans

    => 1 dollar = 300 / x

    => 0.5 dollars = (300 / x)*0.5 = 150 / x jellybeans

  • 8 years ago

    Lets say for example that 300 jellybeans is equal to $30.

    You would divide 300 by 30 dollars and get the rate, 10 jellybeans for $0.10

    You can just solve it with mental math now. 10 beans for 10 cents = 50 beans for 50 cents

    of course the rate will change depending on how much the jellybeans cost so you can't really answer this question with the information given

  • TC
    Lv 7
    8 years ago

    300/ x dollars * 1/2

    the division gives us how many jelly beans per dollar. the if we multiply by 1/2 or 50/100 dollars we get the number of jelly beans for 50 cents.

  • 8 years ago

    300 divided by x dollars = No of Jelly beans you can get for one dollar.

    Therefore, for 50 cents you will have to first divide the number of jelly beans you can get for one dollar.

    Example 300 jelly beans cost say 10 dollars

    So for one dollar you get 300 / 10 = 30 Jelly beans

    So for 50 cents (half of a dollar) it will be half of 30 Jelly beans i.e. 15 Jelly Beans.

    Solution 300/x$ x.5

    However there is not enough information in this problem to get a purely numerical answer.

    Source(s): Wat d heck
  • How do you think about the answers? You can sign in to vote the answer.
  • Anonymous
    8 years ago

    300=x$

    50 cent =?

    it is impossible to solve some n3information are not provided

  • Eh?
    Lv 4
    8 years ago

    I don't think there is enough information to solve this

    we need a dollar amount.

  • Mary
    Lv 7
    8 years ago

    Well, why don't you give it a try, post your process and answer, and let people coment?

  • 8 years ago

    Im not sure there is enough information to solve this

  • 8 years ago

    what does "x" mean?

  • 8 years ago

    no clue..

Still have questions? Get your answers by asking now.