promotion image of download ymail app
Promoted

Nutrition fact label help?

Has anyone use the foodsoftware.com product for nutrition fact label before? How reliable is the product, and is it worth the $300 that they are selling the product for? thanks

http://www.linkedin.com/redirect?url=http%3A%2F%2F...

3 Answers

Relevance
  • Jim
    Lv 7
    9 years ago
    Favorite Answer

    I should be able to answer your question. I work for a food company and I do the NLEA nutrition labeling for products. The software I use is called ESHA and it costs $4000 for the base software and about $1000 each for Canadian and Mexican additions - so total cost is around $6000 for the software alone.

    http://www.esharesearch.com

    So I would say, this product probably is worth it considering it is only $300 to generate an NLEA. THere are some services out there that will generate an NLEA label for you for a fixed price. It usually costs about $150 to have them do it for you. So based on that fact, this software would pay for itself after generating only two NLEA lables...quite cost effective if you ask me.

    I have never seen this software before, but if it does what it says and it is easy to use, it is a very cost effective solution compared to having other people do it for you or purchasing alternative solutions like ESHA.

    • Commenter avatarLogin to reply the answers
  • 9 years ago

    If you are producing a product that requires the label, it may be worth it. There is also a feature for costing your product.

    However, if you are just interested in calculating the nutritional value for your own personal use, there are a few free sites that are quite reliable. CalorieCount.com is one.

    • Commenter avatarLogin to reply the answers
  • 3 years ago

    i'm noticeably confident that's the each and on a daily basis requirment, on the foodstuff label, it may say on the appropriate row of the record of supplements and foodstuff if that's the each and on a daily basis cost, or whatnot. yet i've got in no way come for the time of something that did no longer have the each and on a daily basis cost on the label, with cereal it additionally will upload with a cup or so of milk to the left of it.

    • Commenter avatarLogin to reply the answers
Still have questions? Get your answers by asking now.