Anonymous
Anonymous asked in Science & MathematicsMathematics · 10 years ago

(math)The canteen staff find that they can butter 65 sandwiches with a 500g packet pf butter which cost $3.85.?

The canteen staff find that they can butter 65 sandwiches with a 500g packet pf butter which cost $3.85.

(a) How many sandwiches can they butter with 1g of butter?

(b) If they make 403 sandwiches each day, what is the cost of the butter per day?

A little help please :)

4 Answers

Relevance
  • pollux
    Lv 5
    10 years ago
    Best Answer

    a) 500 gm of butter is required for 65 sandwiches

    Therefore each gm of butter will suffice for 65 / 500 = 0.13 sandwich

    b) 0.13 sandwich requires 1 gm of butter

    Therefore 403 sandwiches require 403 x 1 / 0.13 = 3100 gm of butter

    cost of butter per day @ $ 3.85 for 500 gm will be 3100 x 3.85 / 500 = $ 23.87

  • 10 years ago

    a) 65 sandwiches/0.5 g = x sandwiches/1g

    65 sandwiches * 2 = 130 sandwiches

    b) 403 sandwiches / 130 sandwiches/g = 3.1 g necessary

    1 g = $3.85*2 = $7.7

    So, $7.7*3.1 = $23.87

  • 10 years ago

    a) 65 sandwiches/500 g = x sandwiches/1g

    65 sandwiches * 2 = 1.30 sandwiches = 1 sandwich (round down)

    b) 403 sandwiches / 130 sandwiches/g = 3100 g necessary

    1 g = $3.85/500 = $0.0077

    So, $0.0077*3100 = $23.87

    EDIT: I misread as 500mg. I've updated my solution accordingly.

  • 3 years ago

    Canteen Staff

Still have questions? Get your answers by asking now.