Anonymous
Anonymous asked in TravelMexicoOther - Mexico · 1 decade ago

Cost of Living in Mexico?

Is it possible to life off 1000 dollars per year in mexico excluding housing and bills, just food and drink?

7 Answers

Relevance
  • 1 decade ago
    Favorite Answer

    1000 USD in Mexico of course you can live with ok

    Right now as 3/09 your 1,000 USD will translate into 15,000 MXN which is a little more what the average Mexican makes per month.

    People who work in factories make about 900 MXN Net per week ... and because Mexican works do not really pay well even people with college degrees usually start by making 1000 MXN a week

    So with 15K pesos a month and not paying rent, given that you don't have a car payment it will be totally doable. Even if the unlikely event of the dollar returning to 10 pesos for 1, you will still make 10K MXN -more than double the average Mexican employee

    Some utilities ran similar prices to the US, like cable and cell phones

    and food might be like 10% cheaper on local staples, but some American products are way more expensive than in the US

    _________

    update on prices listed below are off (i guess depends on where they were compared, might be right): live in LA here and mom in Tijuana, so i'll posts the compared prices between both cities (i know in MX weight units are kilos, so to convert to lbs roughly divide by 2):

    Half gallon of milk: U.S.=$1.61, MX = $1.35 (OK ~20MXN)

    One pound of butter: U.S. = $1.00, MX = $6.00 (90MXN)

    Package of Tortillas: U.S. = $1.99 MX = $1.45 (22MXN)

    6-pack of Corona: U.S. = $7.99, MX = $5.50 (~80MXN)

    One pound of cheddar cheese: U.S. = $4.99, MX $2.65 (~40)

    One pound of baking potatoes: U.S. = $.25, MX= $.55 (~8)

    One bottle of cooking oil -1L: U.S. = $1.50, MX = $1.20 (~18)

    One head of lettuce: U.S. = $.50, Mexico = $.67 (10MXN)

    One pound of apples: U.S. = $.50, MX = $.67 (10MXN)

    One pound of bananas: U.S. = $.50, MX = $.40 (6MXN)

    Whole chicken per pound: U.S. = $.35, Mexico = $.50 (7.5)

    Can of tuna: U.S. = $1.00, Mexico = $.67 (10MXN)

    Dozen eggs: U.S. = $2.50, MX = $1.33 (20MXN)

    Nescafe coffee, 7 ounces: U.S. = $4.00, MX = $3.33 (50)

    Quart of 20w50 Quaker State Oil: U.S. = $1.48, Mexico = $2.49 (US right, have no idea of price in MX)

    Bottle of shampoo: U.S. = $1.00, Mexico = $1.00

    1 roll of Charmin Toilet Paper, 133': U.S. = $.89, Mexico = $2.31 ... i have no idea about this.. but lets try a 500 sheet individual roll in US =$.80 in MX =.60 (8MXN)

    Bottle of 100 aspirin: U.S. = $2.00, Mexico = $1.33 (20)

    Bar of soap: U.S. = $1.00, Mexico = $.67 (10)

    Dell computer, no frills: U.S. = $875.00, Mexico = $1019.00 ... i have no idea on costs of MX computers, altought 875 for Dell, isn't a little high?

    Month's rent for 3/1 in working class neighborhood: U.S. = $1500.00, MX = $250.00 (3 members 1 household living in a 2 debroom apt, again comparing LA to TJ)

    Washing machine: U.S. = $360.00, Mexico = $557.00 ..no idea, but the given mexico price seems a little high given the refrg was cheaper.. prob was done when the peso was worth more

    Refrigerator: U.S. = $399.00, Mexico = $300.00 (4,500).. comparing a 10ft3 white simple refrig nothing fancy here i bouth one at lowes, mexico similar at famsa

    Stove w/4 burners and oven: U.S. = $449.00, Mexico = $603.00... see coment on washing machine

    Panasonic 20 inch television: U.S. = $160.00, Mexico = $222.00... have no idea on this specific model, but comparing a Samsung 40" 1080 LCD US=900 (yeah thanksgiving sales) Mexico 22,000MXN =~1500USD

    Sony CD player with AM/FM radio: U.S. = $60.00, Mexico = $89.00... have no idea on this, don't have a cd player

    Pair of Sandals: U.S. = $20.00, Mexico = $9.00

    3 pair socks: U.S. = $12.99, Mexico = ?

    Pair of Old Navy jeans: U.S. = $25.00, Mexico = no old navy in mexico

    Short sleeved man's shirt: U.S. = $12.99, Mexico = $14.35

    Kid's Air Nike shoes: U.S. = $39.99, MX = $17.85 ..(?) but they are def. not cheaper than in the US unless you buy N*Air at your local Mexican Swap Meet

    Ticket to a movie: U.S. = $13.00, MX = $2.20 (33)

    Lunch at fast food place: U.S. = $4.48, Mexico = $4.57

    Source(s): self, purchases made, lived in US and Mexico
    • Login to reply the answers
  • 4 years ago

    It all depends WHERE are you gonna live and under which conditions. I think the price comparison is quite interesting. However, cities are different. If you go and live in Monterrey, there's a big chance that you might spend even more money than in the US. If you wanna have a level of life comparable to the one in the US, expect to spend something similar. There's a lot of people that claim everything's cheaper, but that's nonsense. They go to the cheapest places and lower their quality of life. Some things are cheaper, some others are MORE expensive. Be aware, moving to Mexico is not a cost-saving experience. Another thing, people talk about "gringos" living in touristic places, but if you live in big cities, high prices are for everyone.

    • Login to reply the answers
  • i spend about $50 a week on food for all of us and we're a family of 6. if you don't eat out and shop around for good bargains (mostly markets, buy "aguas" not sodas, buy your milk in bags not plasitic jugs) it shouldn't be too hard. this is assuming that you are single and don't drink alcohol. add booze to the equation and it could be a problem. alcohol isn't expsensive here (well, wine is) but $1000 pesos for foodand drink a month can cut it close

    • Login to reply the answers
  • sloopy
    Lv 4
    1 decade ago

    In order to actually live there, you'll need an FM3.

    One of the items you need in order to apply for that is proof of income of $1,000 per month.

    Check their website below for list of items.

    http://consulmexsd.org/doc/non-mexican/serv-non-me...

    The median annual earnings in Mexico was under $2,000 USD a year some time back. So unless you want to live and eat like the poorest Mexican citizen, I suggest having more income.

    Source(s): Been to MX over 100 times, lives in MX during a large part of the year, wife from MX., has an FM3.
    • Login to reply the answers
  • How do you think about the answers? You can sign in to vote the answer.
  • 5 years ago

    But it's hard to know what exactly it is that Mexico has to offer. You recognize the "cheap Mexico" and "Mexico is paradise" hype for what it is. Hype. You are left with a desire to get beneath the surface and find out more about what it is really like to live or retire in Mexico.

    • Login to reply the answers
  • Anonymous
    1 decade ago

    Here's some comparisons. This list was created last year by an electrical workers union for workers who might do some work in Mexico. Basically, items produced in Mexico are cheaper than imported things.

    Half gallon of milk: U.S. = $1.61, Mexico = $1.35

    One pound of butter: U.S. = $3.39, Mexico = $1.79

    Package of Tortillas: U.S. = $1.79, Mexico = $.59

    6-pack of Corona: U.S. = $12.00, Mexico = $4.30

    One pound of cheddar cheese: U.S. = $4.99, Mexico = $2.24

    One pound of baking potatoes: U.S. = $.99, Mexico = $.47

    One bottle of cooking oil: U.S. = $3.49, Mexico = $1.48

    One head of lettuce: U.S. = $1.49, Mexico = $.44

    One pound of apples: U.S. = $1.05, Mexico = $.81

    One pound of bananas: U.S. = $.50, Mexico = $.28

    Whole chicken per pound: U.S. = $.99, Mexico = $.81

    Can of tuna: U.S. = $1.69, Mexico = $.56

    Dozen eggs: U.S. = $1.06, Mexico = $1.08

    Nescafe coffee, 7 ounces: U.S. = $6.95, Mexico = $3.41

    Quart of 20w50 Quaker State Oil: U.S. = $1.48, Mexico = $2.49

    Bottle of shampoo: U.S. = $5.49, Mexico = $1.93

    1 roll of Charmin Toilet Paper, 133': U.S. = $.89, Mexico = $2.31

    Bottle of 100 aspirin: U.S. = $6.00, Mexico = $1.44

    Bar of soap: U.S. = $1.00, Mexico = $.54

    Dell computer, no frills: U.S. = $875.00, Mexico = $1019.00

    Month's rent for 3/1 in working class neighborhood: U.S. = $654.00, Mexico = $125.00

    Washing machine: U.S. = $360.00, Mexico = $557.00

    Refrigerator: U.S. = $399.00, Mexico = $501.00

    Stove w/4 burners and oven: U.S. = $449.00, Mexico = $603.00

    Panasonic 20 inch television: U.S. = $160.00, Mexico = $222.00

    Sony CD player with AM/FM radio: U.S. = $60.00, Mexico = $89.00

    Pair of Sandals: U.S. = $10.00, Mexico = $9.00

    3 pair socks: U.S. = $3.99, Mexico = $2.69

    Pair of Old Navy jeans: U.S. = $25.00, Mexico = $20.00

    Short sleeved man's shirt: U.S. = $12.99, Mexico = $14.35

    Kid's Air Nike shoes: U.S. = $39.99, Mexico = $17.85

    Ticket to a movie: U.S. = $8.50, Mexico = $3.40

    Lunch at fast food place: U.S. = $4.48, Mexico = $4.57

    • Login to reply the answers
  • 1 decade ago

    it would be kind of tight but you can survive

    • Login to reply the answers
Still have questions? Get your answers by asking now.