Anonymous
Anonymous asked in Science & MathematicsMathematics · 1 decade ago

here is another math problem please help?

"bananas= $1.49, milk= $2.29, bread= $1.29, soda= $3.49, apples=$1.40, rice= $1.39.

ellen used her shopper savings card and recieved a 5% discount from the total cost. if ellen and terri each pay half of the grocery bill, what is a reasonable amount for each one to pay?"

9 Answers

Relevance
  • 1 decade ago
    Favorite Answer

    1.49

    2.29

    1.29

    3.49

    1.40

    1.39

    +____

    11.35

    Now to give us the 5% discount mulitply by 0.95 because 100 - 5 = 95, so they will pay 95% of the purchase.

    11.35 x 0.95 = 10.75

    now devide by half since each will pay half

    10.75 / 2 = 5.375

    Ellen will pay 5.37 and Terri will pay 5.38 since you can't split a penny in half.

  • 1 decade ago

    total bill=$ (1.49+2.29+1.29+3.49+1.4+1.39)

    =$ 11.35

    share for each=$ 11.35/2

    =$ 5.675.

    since, Ellen gets 5% discount on $5.675

    therefore, she has to pay amount= 0.95X5.675

    =$5.39.

    while Terri has to pay $5.675.

    :)

  • 1 decade ago

    Total bill = 1.49+2.29+1.29+3.49+1.40+1.39 = 11.35

    Discount = 5%

    the discount = 11.35*0.05=0.57

    total payable = 11.35-0.57= 10.78

    divide by two --> 5.39 // Ans

  • Anonymous
    1 decade ago

    Add up the total of the items given, multiply by 0.95, and divide by 2.

  • How do you think about the answers? You can sign in to vote the answer.
  • Anonymous
    1 decade ago

    Add them all together, then times it by .95 (takes away 5%) then divide by 2.

  • Anonymous
    1 decade ago

    Sum of all of them = $11.35

    Discount = 5% = (5*11.35)/100 = $0.5675

    Total cost = 11.35 - 0.5675 = $10.3875 ~ $10.4

    So each has to pay $5.2

  • 1 decade ago

    you add all the decimals up($) and then you divide and turn the % into a $ i think

  • Anonymous
    1 decade ago

    4.58 dollars

  • 10.96

Still have questions? Get your answers by asking now.