promotion image of download ymail app
Promoted
ioting
Lv 6
ioting asked in 政治與政府政治 · 1 decade ago

李光耀的介紹??

李光耀的介紹??李光耀的介紹??

3 Answers

Rating
  • Anonymous
    1 decade ago
    Favorite Answer

    ◎新加坡總理李光耀先生中、英文基本資料李光耀(Lee Kuan Yew,1923--)新加坡總理,人民行動黨秘書長。1923年9月16日生於新加坡。祖父為新加坡船主,父親曾任石油公司的高級職員、珠寶商。新加坡萊佛士學院畢業。 1946-1950年在倫敦經濟學院、劍橋大學和中殿律師學院深造。在留英期間曾參加英國工黨,並任《馬來亞論壇》撰稿人。1950年8月回國後開設律師事務所,曾任工會和學生組織的法律顧問和辯護律師。1954年11月參與組織人民行動黨,任秘書長。1955年當選為立法議會(1965年12月改稱國會)議員。1955年當選為立法議會(1965年12月改稱國會)議員。1955年、1957年和1958年作為人民行動黨代表三次去英國談判新加坡自治問題。1959月6月任新加坡自治政府首屆總理。 1963年9月新加坡同馬來亞、沙撈越和沙巴組成馬來西亞聯邦後再次當選為立法議會議員,並繼續擔任新加坡總理。1965年8月9日新加坡退出馬來西亞聯邦,成立共和國後,他一直蟬聯總理。1967年當選為社會黨國際執行局成員。1976年5月和1980年11月訪問中國。 Lee Kuan Yew Born Singapore, 16 September 1923 Educated 1929-35Telok Kurau English School1936-39Raffles Institution1940-41Raffles College1946-49Fitzwilliam, Cambridge University, England,Double First with star for distinction (1969 Honorary Fellow).1946-50Middle Temple, Barrister-at-Law (1969 Honorary Bencher).Family 1950Married Kwa Geok Choo, educated Methodist Girl's School, Raffles College, Cambridge University, Middle Temple , Barrister-at-Law.Two sons.One daughterActivities 1950-59Practised as lawyer and was honorary legal adviser to many trade unions.1954Founder member and Secretary-General of PAP.1955First elected for Tanjong Pagar. Has continuously represented Tanjong Pagar ever since.1959Became Prime Minister. Continued as Prime Minister after PAP won General Elections in 1963, 1968, 1972, 1976,1980,1984 and 1988.1990-96Resigned as Prime Minister. Appointed Senior Minister by PM Goh Chok Tong after 1991 General Elections.資料來源:R781.04/4423 當代國際人物辭典,頁294 R049.41/4354/V.11 簡明大英百科全書,頁131-132 新加坡政府網站 網址:http://www.gov.sg(英文資料)http://www.mac.gov.tw/big5/...

    • Commenter avatarLogin to reply the answers
  • 1 decade ago

    ◎新加坡總理李光耀先生中、英文基本資料

    --------------------------------------------------------------------------------

    李光耀(Lee Kuan Yew,1923--)新加坡總理,人民行動黨秘書長。1923年9月16日生於新加坡。祖父為新加坡船主,父親曾任石油公司的高級職員、珠寶商。新加坡萊佛士學院畢業。

    1946-1950年在倫敦經濟學院、劍橋大學和中殿律師學院深造。在留英期間曾參加英國工黨,並任《馬來亞論壇》撰稿人。1950年8月回國後開設律師事務所,曾任工會和學生組織的法律顧問和辯護律師。1954年11月參與組織人民行動黨,任秘書長。1955年當選為立法議會(1965年12月改稱國會)議員。1955年當選為立法議會(1965年12月改稱國會)議員。1955年、1957年和1958年作為人民行動黨代表三次去英國談判新加坡自治問題。1959月6月任新加坡自治政府首屆總理。

    1963年9月新加坡同馬來亞、沙撈越和沙巴組成馬來西亞聯邦後再次當選為立法議會議員,並繼續擔任新加坡總理。1965年8月9日新加坡退出馬來西亞聯邦,成立共和國後,他一直蟬聯總理。1967年當選為社會黨國際執行局成員。1976年5月和1980年11月訪問中國。

    Lee Kuan Yew

    Born

    Singapore, 16 September 1923

    Educated

    1929-35 Telok Kurau English School

    1936-39 Raffles Institution

    1940-41 Raffles College

    1946-49 Fitzwilliam, Cambridge University, England,

    Double First with star for distinction (1969 Honorary Fellow).

    1946-50 Middle Temple, Barrister-at-Law (1969 Honorary Bencher).

    Family 1950 Married Kwa Geok Choo, educated Methodist Girl's School, Raffles College, Cambridge University, Middle Temple , Barrister-at-Law.

    Two sons.

    One daughter

    Activities 1950-59 Practised as lawyer and was honorary legal adviser to many trade unions.

    1954 Founder member and Secretary-General of PAP.

    1955 First elected for Tanjong Pagar. Has continuously represented Tanjong Pagar ever since.

    1959 Became Prime Minister. Continued as Prime Minister after PAP won General Elections in 1963, 1968, 1972, 1976,1980,1984 and 1988.

    1990-96 Resigned as Prime Minister. Appointed Senior Minister by PM Goh Chok Tong after 1991 General Elections.

    資料來源: R781.04/4423 當代國際人物辭典,頁294

    R049.41/4354/V.11 簡明大英百科全書,頁131-132

    新加坡政府網站 網址:http://www.gov.sg(英文資料)

    • Commenter avatarLogin to reply the answers
  • 【TaoBook淘書不可】網路書店-提供書籍文具、BD藍光影片、記憶卡、居家百貨等超低價禮品的書店

    http://taobooks.net

    經營奇摩與露天拍賣、奇集集賣場多年,是誠信賣家

    奇摩拍賣賣場:https://tw.bid.yahoo.com/tw/booth/Y8184317851

    露天拍賣賣場:http://class.ruten.com.tw/user/index00.php?s=conan...

    奇集集賣場:http://www.kijiji.com.tw/c-PostersOtherAds?UserId=...

    • Commenter avatarLogin to reply the answers
Still have questions? Get your answers by asking now.