• PS4 pre order ??????????

    I have pre-ordered my ps4 at my local Eb game store and i was just wondering if they would 100% guaranteed to reserve my console because i am planning on picking it up after the day of the launch.as i don't think i would be able to make it during the midnight launch?
    I have pre-ordered my ps4 at my local Eb game store and i was just wondering if they would 100% guaranteed to reserve my console because i am planning on picking it up after the day of the launch.as i don't think i would be able to make it during the midnight launch?
    1 answer · PlayStation · 5 years ago
  • Playstation 4 Preorder question?

    5 days ago i went to my local eb games store and preorder the ps4 for $50 and im wondering does the $50 payment goes towards deducting the actual ps4 price ($399) when i go purchase it? (first time preordering >___<) also im planning on picking it up after launch date so will i be guaranteed a reserved unit if i drop by?
    5 days ago i went to my local eb games store and preorder the ps4 for $50 and im wondering does the $50 payment goes towards deducting the actual ps4 price ($399) when i go purchase it? (first time preordering >___<) also im planning on picking it up after launch date so will i be guaranteed a reserved unit if i drop by?
    2 answers · PlayStation · 6 years ago
  • Help math thank u very much?

    ethan is writing an estimate for a client who would like a patio built from interlocking bricks. the landscaper has provided two designs that would fit in the yard:plan 1 is for patio 3 yars long and 4 yards wide.plan 2 is for patio 5 yards long and 2.5 yards wide. the clien wants to know how much eaxh plan will cost.ethan will use rectangular... show more
    ethan is writing an estimate for a client who would like a patio built from interlocking bricks. the landscaper has provided two designs that would fit in the yard:plan 1 is for patio 3 yars long and 4 yards wide.plan 2 is for patio 5 yards long and 2.5 yards wide. the clien wants to know how much eaxh plan will cost.ethan will use rectangular bricks that measure 8' x 4 " and cost $5.00 a square yard.ethan labour charge is $8.50 per square foot.which plan should the client choose?
    2 answers · Mathematics · 6 years ago
  • Samsung galaxy note 2 top screen icon?

    Samsung galaxy note 2 top screen icon? excuse me what is that icon bar that is beside the battery icon do anyway? what is it called? it keeps dropping low and going max bar when ever i use the internet and is also very slow when i use wifi connection.... >_< i need help on fixing it
    Samsung galaxy note 2 top screen icon? excuse me what is that icon bar that is beside the battery icon do anyway? what is it called? it keeps dropping low and going max bar when ever i use the internet and is also very slow when i use wifi connection.... >_< i need help on fixing it
    1 answer · Other - Electronics · 6 years ago
  • Samsung galaxy note 2 top screen icon?

    excuse me what is that icon bar that is beside the battery icon do anyway? what is it called? it keeps dropping low and going max bar when ever i use the internet and is also very slow when i use wifi connection.... >_< i need help on fixing it
    excuse me what is that icon bar that is beside the battery icon do anyway? what is it called? it keeps dropping low and going max bar when ever i use the internet and is also very slow when i use wifi connection.... >_< i need help on fixing it
    1 answer · Mobile Phones & Plans · 6 years ago
  • Margrit the question ??? help?

    margrit earns 475.00 a week plus 7% commission on her sales. what amount would she have to sell to earn 750.00 a week?
    margrit earns 475.00 a week plus 7% commission on her sales. what amount would she have to sell to earn 750.00 a week?
    4 answers · Mathematics · 6 years ago
  • Math question help??????

    You are paid $10.80/h and double for overtime hours. State tw0 ways you could earn between $475.00 and $485.00 in a week using regular and overtime hours.
    You are paid $10.80/h and double for overtime hours. State tw0 ways you could earn between $475.00 and $485.00 in a week using regular and overtime hours.
    1 answer · Mathematics · 6 years ago
  • HELP ME GOD i love you ?????? math?

    you are paid $10.80/ h ad double time for overtime hours. state two ways you could earn between $ 475.00 and $ 485.00 in a week using regular and overtime hours.
    you are paid $10.80/ h ad double time for overtime hours. state two ways you could earn between $ 475.00 and $ 485.00 in a week using regular and overtime hours.
    1 answer · Mathematics · 6 years ago
  • Jian and clive pay question?

    jian works a 35 hour work week and is paid time and half for overtime his hourly rate is 13.26 his friend clive works a 37.6 hour work week and is also paid time and a half for overtime. his hourly rate is 13.46 if both jian and clive work 42 hours one week who earns more?
    jian works a 35 hour work week and is paid time and half for overtime his hourly rate is 13.26 his friend clive works a 37.6 hour work week and is also paid time and a half for overtime. his hourly rate is 13.46 if both jian and clive work 42 hours one week who earns more?
    1 answer · Homework Help · 6 years ago
  • Margrit the question ??? help?

    margrit earns 475.00 a week plus 7% commission on her sales. what amount would she have to sell to earn 750.00 a week?
    margrit earns 475.00 a week plus 7% commission on her sales. what amount would she have to sell to earn 750.00 a week?
    1 answer · Home Schooling · 6 years ago
  • Liliana cell phone cumpany?

    lilianna works in sales for a cell phone compan. she earns a base salary of $1800.00 a month plus a 5% commission for every two year service contract that she sells. each contract is worth 360.00 and she sold 35 contract in july. a. what is her commission? b.how much dd she earn in july?
    lilianna works in sales for a cell phone compan. she earns a base salary of $1800.00 a month plus a 5% commission for every two year service contract that she sells. each contract is worth 360.00 and she sold 35 contract in july. a. what is her commission? b.how much dd she earn in july?
    1 answer · Mathematics · 6 years ago
  • Welder the math quest???

    a welder earns $28.10/h and his overtime rate is time and a half .his regular work week is 40 hours. if he earned 2479.83 in 2 weeks , how many hours of overtime did he work?
    a welder earns $28.10/h and his overtime rate is time and a half .his regular work week is 40 hours. if he earned 2479.83 in 2 weeks , how many hours of overtime did he work?
    1 answer · Mathematics · 6 years ago
  • Sachiko the question helper?

    sachiko earns 4.10 for each venetian blind that she assembles . if she wants to earn 600.00 a week. how many venetian blinds will she eed to assemble?
    sachiko earns 4.10 for each venetian blind that she assembles . if she wants to earn 600.00 a week. how many venetian blinds will she eed to assemble?
    2 answers · Mathematics · 6 years ago
  • Harpinder math question?

    harpinder earns 8.50 an hour as a waiter . if he works 22 hours in a week amd earms 285.50 in tips what are his total earnings for the week? a.187.00 b. 1307.50 c/ 472.50 d. 463.60
    harpinder earns 8.50 an hour as a waiter . if he works 22 hours in a week amd earms 285.50 in tips what are his total earnings for the week? a.187.00 b. 1307.50 c/ 472.50 d. 463.60
    2 answers · Homework Help · 6 years ago
  • Question math help !@?

    Marco earns $17.26 an hour he recievies a 3% raise. how much will he earn in an 8-hour day ? a. 179.50 b 124.22 c 142.24 d . 463.60
    Marco earns $17.26 an hour he recievies a 3% raise. how much will he earn in an 8-hour day ? a. 179.50 b 124.22 c 142.24 d . 463.60
    4 answers · Mathematics · 6 years ago
  • Math question help question?

    nubia finds that approxiamately 40% of her gross pay goes to deductions. how much will her weekly take home pay be if she earns $12.10 an hour and works 40 hours a week?
    nubia finds that approxiamately 40% of her gross pay goes to deductions. how much will her weekly take home pay be if she earns $12.10 an hour and works 40 hours a week?
    4 answers · Homework Help · 6 years ago
  • Math question help??????

    Leila is paid a 10% commission on sales she makes.One week she sells $ 11 120.00 worth of goods what is her commission for that week? a) 1121.00 b. 1112.00 c. 112.00 d. 11 120.00
    Leila is paid a 10% commission on sales she makes.One week she sells $ 11 120.00 worth of goods what is her commission for that week? a) 1121.00 b. 1112.00 c. 112.00 d. 11 120.00
    2 answers · Mathematics · 6 years ago
  • Ps vita pocket pouch question?

    i would like to know what kind of material does the pocket pouch that comes with the ps vita starter kit is made out of and will it really protect my ps vita if i accidentally drop
    i would like to know what kind of material does the pocket pouch that comes with the ps vita starter kit is made out of and will it really protect my ps vita if i accidentally drop
    1 answer · PlayStation · 6 years ago
  • Help meeee tyyy asap help ty?

    the winnepeg harvest food bank has started its semi -annual food drive. to support the drive local grocery stores have advertised a sale on canned soup . two different brands of soup are available in large quantities. tastes like homemade is being sold at $18.89 for 12 cans of 284mL.savory soup is being sold at $ 30.69 for 24 cans of 284 mL. a)... show more
    the winnepeg harvest food bank has started its semi -annual food drive. to support the drive local grocery stores have advertised a sale on canned soup . two different brands of soup are available in large quantities. tastes like homemade is being sold at $18.89 for 12 cans of 284mL.savory soup is being sold at $ 30.69 for 24 cans of 284 mL. a) which is the better deal between these two brrands? justifiy youur answer by showing two different ways to solve this question
    1 answer · Mathematics · 6 years ago
  • HELP me is the end of the world ~!!!?

    the winnepeg harvest food bank has started its semi -annual food drive. to support the drive local grocery stores have advertised a sale on canned soup . two different brands of soup are available in large quantities. tastes like homemade is being sold at $18.89 for 12 cans of 284mL.savory soup is being sold at $ 30.69 for 24 cans of 284 mL. a)... show more
    the winnepeg harvest food bank has started its semi -annual food drive. to support the drive local grocery stores have advertised a sale on canned soup . two different brands of soup are available in large quantities. tastes like homemade is being sold at $18.89 for 12 cans of 284mL.savory soup is being sold at $ 30.69 for 24 cans of 284 mL. a) which is the better deal between these two brrands? justifiy youur answer by showing two different ways to solve this question
    2 answers · Homework Help · 6 years ago